ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ 49-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 19-ին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ 49-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին:
ԱՊՀ անդամ պետությունների պատվիրակությունները քննարկել եւ հաստատել են նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված մի շարք մոդելային օրենքների եւ օրենսգրքերի նախագծեր:
ԱՊՀ ՄԽՎ տնտեսական եւ ֆինանսական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը` որպես հիմնական զեկուցող, վեհաժողովի հաստատմանն է ներկայացրել Հարկային վարչարարության մասին, Ներքին ջրային տրանսպորտին եւ գնագոյացմանն առնչվող մոդելային օրենքների նախագծերը:
Լիագումար նիստի ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը մասնակցել է անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների մասնակցությամբ կազմակերպված մամուլի ասուլիսին:
Լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջին անգամ է մասնակցում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին եւ կարող է վստահորեն համոզմունք հայտնել, որ գոհ է նիստի աշխատանքներից: Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի` ԱՊՀ ՄԽՎ-ն շատ արդյունավետ հարթակ է անդամ երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացման համար, մի հարթակ, որտեղ կարելի է քննարկել եւ որոշումներ կայացնել քաղաքական, հումանիտար, տնտեսական եւ այլ հարցերի շուրջ: Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ պատգամավորներն ակտիվ մասնակցություն են ունենում ԱՊՀ ՄԽՎ աշխատանքներին եւ իրենց ներդրումն են բերում կառույցի զարգացմանը, մասնավորապես մոդելային օրենսդրության մշակման գործընթացին:
Անդամ պետություններում տեղի ունեցող ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնող ԱՊՀ ՄԽՎ առաքելությունների աշխատանքին վերաբերող հարցին ի պատասխան` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկվել են մեծաթիվ միջազգային հեղինակավոր դիտորդական առաքելությունների կողմից եւ գնահատվել լիակատար ազատ, արդար եւ թափանցիկ: Ըստ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի` միջազգային դիտորդական առաքելությունների թվում ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական խումբը կատարել է շատ գնահատելի ու կարեւոր աշխատանք: Արարատ Միրզոյանի խոսքով` անդամ պետություններն իրենց ուշադրության կենտրոնում պետք է պահեն գործընկեր պետություններում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացները:
Նույն օրն ավելի ուշ նախատեսված է Ազգային ժողովի նախագահի հանդիպումը Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном на 49-й пленарной сессии МПА СНГ
19 апреля делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном приняла участие в работе 49-й пленарной сессии МПА СНГ.
Делегации государств-членов СНГ обсудили и утвердили проекты ряда включенных в повестку дня сессии модельных законов   и кодексов.
Председатель Комиссии МПА СНГ по экономике и финансам, председатель   Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян, как основной докладчик, представил Ассамблее к утверждению проекты модельных законов по налоговому администрированию, внутреннему водному транспорту и ценообразованию.
В завершение пленарного заседания Председатель НС принял участие в пресс-конференции глав парламентов государств-членов.
В ответ на вопрос корреспондента, А.Мирзоян отметил, что в должности Председателя НС впервые участвует в МПА СНГ и может с уверенностью сказать, что доволен работой заседания. По мнению спикера НС, МПА СНГ – эффективнейшая платформа для сотрудничества между парламентами стран-членов, площадка, где можно обсуждать и выносить решения по политическим, гуманитарным, экономическим и другим вопросам. А.Мирзоян убежден, что армянские депутаты активно участвуют в работе МПА СНГ и вносят свой вклад в развитие структуры, в частности в процесс разработки модельного законодательства.
В ответ на вопрос о работе мониторинговых миссий МПА СНГ на выборах в государствах-членах, А.Мирзоян отметил, что внеочередные парламентские выборы 9 декабря 2018 г. наблюдались многочисленными авторитетными международными мониторинговыми миссиями и оценены как полностью свободные, справедливые и прозрачные. Согласно главе законодательного органа, в числе международных наблюдательных миссий мониторинговая группа МПА СНГ проделала весьма ценную и важную работу. По мнению А.Мирзояна, государства-члены должны держать в центре своего внимания избирательные процессы   в странах-партнерах.
В тот же день, позднее, намечена встреча Председателя НС с представителями армянской общины Санкт-Петербурга.